Доставка Pfizer, санкції проти Росії та сім років війни
А також, як українські полярники стали потенційними донорами кісткового мозку
Привіт,
з вами інформаційна служба Суспільного. Розповідаємо головні історії тижня
Доставка Pfizer та початок щеплень CoronaVac
В Україну прибули 117 тисяч доз вакцини Pfizer в межах ініціативи COVAX. Вакцина має назву Comirnaty (Комірнаті), перші щеплення розпочнуться 18 квітня. За даними МОЗ, першочергово імунізують персонал та мешканців будинків для літніх людей, працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників. Що треба знати про Pfizer — читайте тут.
Цього тижня в Україні почали щепити вакциною CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Вакцину розробили спільно одна з найбільших фармацевтичних компаній Китаю Sinovac, біомедичний дослідницький інститут Бутантан у Бразилії та індонезійська компанія Biofarma. В Україну вона прибула 25 березня, увесь цей час МОЗ проводило перевірку та лабораторний контроль. Що потрібно знати про препарат — у нашому матеріалі.
Тим часом Ізраїль заявив, що у травні відкриє свої кордони для туристів, вакцинованих від коронавірусу. Греція — для туристів з негативними COVID-тестами, а в Албанію пускатимуть навіть без них. Куди ще українцям можна поїхати — у нашому матеріалі.
Як пандемія вплинула на оренду житла
Хочу, щоб у квартирі було робоче місце, а краще — кабінет.
За рік епідемії коронавірусу в Україні різко впав попит на оренду житла. Власники по кілька місяців не можуть здати квартири, а ціни на оренду знизилися навіть у центральних районах Києва. Змінилися і вимоги орендарів до житла. Суспільне розібралося у нових тенденціях.
Зустріч Зеленського із Меркель і Макроном та санкції США проти Росії
Володимир Зеленський зустрівся із президентом Франції Макроном та канцлеркою Німеччини Меркель на тлі стягування російських військ та загострення ситуації на Донбасі. Після зустрічі Зеленський повідомив, що 19 квітня відбудеться засідання радників лідерів “Нормандської четвірки”, а Макрон і Меркель закликали Росію відвести війська від українського кордону. Про що саме поспілкувалися лідери — читайте тут.
Тим часом президент США Джо Байден поговорив із Путіним телефоном та закликав до деескалації ситуації. За два дні Байден оголосив режим надзвичайної ситуації в сфері нацбезпеки через дії Росії та повідомив, що США запроваджують нові санкції проти російських чиновників через кібератаки та втручання у вибори, також вирішити депортувати кількох російських дипломатів. Росія у відповідь повідомила, що створює свій “чорний список” американських чиновників. Байден запропонував Путіну зустрітись влітку в Європі для діалогу про “стратегічну стабільність”.
“Дії Росії збільшують ризик ненавмисної ескалації” — інтерв'ю з послом Швеції в Україні
“Північний потік — це не просто комерційний проєкт між двома компаніями, він впливає на енергетичну безпеку та безпеку в Європі в цілому” — вважає посол Швеції в Україні Тобіас Тиберг. Країна візьме участь у “Кримській платформі”, підтримує українські реформи, а також позитивно оцінює бізнес-клімат в Україні. Про моніторингову місію ОБСЄ на сході та досвід “відкладеного” карантину — у нашому інтерв'ю.
Сім років тому почалась війна
Сім років тому бойовики захопили Слов’янськ, Краматорськ та Дружківку. Наступного дня, у відповідь на вторгнення, Україна оголосила про початок АТО. На схід, серед інших підрозділів, відправився і 1-й резервний батальйон оперативного призначення Нацгвардії. Ми поспілкувалися із військовими, які одними з перших добровольцями приїхали на Донбас.
Слов’янськ звільнили менш ніж за три місяці — вже у липні над міськрадою майорів український прапор. Ми також поговорили з очевидицею цих подій, пенсіонеркою зі Слов'янська Раїсою Пелепчук.
Люди у “пластику”: як переселенці живуть у модульних будинках, термін дії яких сплив
Переселенка Ірина Белинська сім років живе в утепленому пластиковому контейнері в харківському модульному містечку для ВПО. Її домівка — це 34 квадратних метри, де мешкають п'ятеро людей.
Ви собі уявляєте, що таке сім років не мати свого майна?
Такі будинки мали стати тимчасовим житлом для тих, хто тікав від війни. Натомість стали постійним, попри те, що вийшли з експлуатації ще три роки тому. Ми з'їздили у Харків і подивилися, як живуть переселенці в модулях через сім років після початку війни та що робить держава, аби їх звідти “витягнути”.
Окружний адмінсуд ліквідують?
Президент Зеленський ініціював ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва, внісши законопроєкт у Верховну Раду як невідкладний. Що про проєкт закону думають нардепи — зібрали для вас тут. Водночас голова Конституційного суду Олександр Тупицький продовжує судитися щодо визнання рішення про його відсторонення незаконним. Про можливі наслідки протистояння президента з суддями Конституційного суду та ОАСК — в ефірі Українського радіо розповів політичний аналітик Олександр Кочетков.
Політична криза у Грузії, Аваков та Саакашвілі: інтерв'ю з Хатією Деканоїдзе
Майже пів року триває політична криза у Грузії. Опозиція відмовляється визнавати результати парламентських виборів, на яких перемогла правляча партія «Грузинська мрія», та бойкотує роботу у парламенті. Серед лідерів опозиції і колишня голова Нацполіції України Хатія Деканоїдзе. Її партія «Єдиний національний рух», лідером якої є Міхеїл Саакашвілі, виступає проти локдауну, закликає провести повторні вибори та відпустити ув'язнених лідерів опозиції. Про політичну кризу в Грузії, реформу поліції в Україні, а також про Авакова, Саакашвілі та локдаун — в ексклюзивному інтерв'ю Суспільному з Тбілісі.
Спочатку Держкіно, тепер — Довженко-Центр. Чи справді влада перетягує контроль над культурними інституціями
Вибори керівника "Довженко-Центру" пройшли зі скандалом. Перемогла Олена Гончарук – її підтримав колектив інституції. Втім міністр культури Ткаченко заявив, що результати – необ'єктивні. У конкурсній комісії відповіли, що їх може скасувати лише суд.Суспільне Культура розібралося, чому Ткаченко вимагає перевиборів та що загалом відбувається довкола ключових інституцій в Україні.
Українські супутники та Ілон Маск
Україна планує доставити вантаж на Місяць, а український супутник Січ 2-30 може відправитися на орбіту за допомогою ракети SpaceX вже до кінця цього року. Якщо раніше на український "космос" могли претендувати лише державні компанії, то зараз з'являється все більше приватних. Як живуть космічні підприємства України та в кого більше шансів на відправку супутників — у нашому матеріалі.
До Літньої Олімпіади — менше 100 днів
Минулого року Олімпіаду перенесли через пандемію. Тоді планувалося, що Токіо-2020 стане «Іграми, що здолали коронавірус». За рік ситуація у світі глобально не змінилась, проте про перенесення Олімпіади вже не йдеться. Як організують змагання, чи готові до цього в Токіо та на які результати розраховує Україна — розібралось Суспільне Спорт.
Українські полярники стали потенційними донорами кісткового мозку
В Україні існує реєстр донорів кісткового мозку, до якого входять понад три тисячі людей. Але цього недостатньо. Для того, щоб пацієнти могли знайти свого донора в Україні, а не за кордоном, у реєстрі має бути хоча б 20-40 тисяч потенційних. Полярники, які працюють на українській антарктичній станції “Академік Вернадський”, передали в Україну конверти зі зразками біологічного матеріалу для внесення їхніх даних до реєстру. Більше ініціативу — у нашому матеріалі.
Гарних вихідних,
ваша команда інформаційної служби Суспільного
читайте більше на сайті suspilne.media
слухайте новини на Українському Радіо та радіо “Промінь”
дивіться на UA: Перший