Візит Блінкена, обстріл лікарні та День пам'яті і примирення
А також інтерв'ю зі звільненим із СІЗО Андрієм Антоненком
Привіт,
з вами інформаційна служба Суспільного. Розповідаємо головні історії тижня
Російська агресія, корупція та олігархи: про що говорили Блінкен та Зеленський
6 травня Україну з офіційним візитом відвідав держсекретар США Ентоні Блінкен. Київ став першою європейською столицею, до якої він завітав. Після зустрічі із Зеленським Блінкен заявив, що основними загрозами для України є Росія та корупція, а також підтвердив, що США готові розглянути запит України про надання військової підтримки. Більше про контекст візиту, команду Блінкена, а також історію україно-американських відносин у світлі спроби імпічменту Трампу — тут.
Обстріл лікарні у Красногорівці: пацієнти залишаються у медзакладі
У ніч з 4 на 5 травня у Красногорівці, що неподалік лінії фронту, бойовики обстріляли лікарню. Там перебували 38 хворих та семеро медпрацівників. Міна, яку випустили бойовики, вибухнула між двома корпусами медзакладу. При цьому ніхто з пацієнтів не постраждав. Попри пошкодження будівлі, хворі залишаються у лікарні. Що розповідають про ніч обстрілу — у матеріалі Суспільного Донбасу.
Про схвалення вакцини Sinopharm та що треба знати про колективний імунітет
ВООЗ схвалила вакцину китайської компанії Sinopharm для термінового використання. Це перший препарат, розроблений не західною країною, яку дозволила організація. "Ситуація настільки критична для країн з низьким та нижчим середнього рівнем доходу, що варто мобілізувати будь-які дози, які реально отримати. Наявність двох варіантів з Китаю може дійсно змінити ситуацію в наступні кілька місяців", — сказала аналітикиня Міжнародного інституту охорони здоров'я Д'юка, передає The New York Times.
Ми поспілкувалися із представником ВООЗ в Україні Ярно Хабіхтом про те, чи вистачить Україні вакцин, коли існуватиме колективний імунітет та чого чекати у боротьбі з пандемією у майбутньому.
Тим часом на Буковині почали вакцинувати співробітників компаній з колективами в понад 50 людей. Фірми мають підготувати списки охочих, а координатор з імунізації повідомить дату та місце. Про досвід компанії, яка вже щепила частину працівників, — у відео Суспільного Буковини.
“Коли ця історія завершиться, повернуся до ЗСУ”: інтерв'ю з Антоненком
Тиждень тому суд відпустив під цілодобовий домашній арешт Андрія Антоненка, обвинуваченого у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета. Прокурор, не пояснюючи свою позицію, вперше не заперечував проти такого запобіжного заходу. Антоненко "Ріффмастер" провів у СІЗО понад 500 днів, наполягаючи, що ані він, ані двоє інших обвинувачених — Юлія Кузьменко та Яна Дугарь — не причетні до справи.
А за що мене повертати в СІЗО? Зараз навпаки все має розвиватися в інший бік. Сподіваюсь, їм вже совість не дозволить.
Чим цей судовий процес став для нього та що планує робити далі — в ексклюзивному інтерв'ю журналістки Суспільного Дарини Коломієць.
Шахтарі, лікарі, швачки: в яких умовах працюють в регіонах
На Дніпропетровщині шахтарі судяться за нормальні умови праці; у Чернівцях, де ситуація з коронавірусом була однією з найтяжчих, лікарі працюють по 12 годин; а на Черкащині швейне підприємство адаптували до умов пандемії попри "відсутність рук". Суспільне зібрало кілька історій про умови праці у різних регіонах України.
Тисячі компаній перевели працівників на віддалений режим роботи через пандемію. Рік потому відмова від роботи в офісі стала світовим трендом. Twitter заявив, що дозволить працювати з дому постійно, водночас Google повертає співробітників до офісів, хоч і не на повний тиждень. Як перелаштували роботу великі компанії та хто може залишитись на "дистанційці" — у нашому матеріалі.
Однорічний хлопчик виграв у лотерею укол найдорожчих у світі ліків
Місяць тому однорічний Єлисей Зеленський з Бахмута отримав укол “Золгенсма”, вартістю в понад два мільйони доларів. Хлопчик хворіє спінальною м’язовою атрофією — це рідкісне генетичне захворювання. Збір грошей тривав майже рік, а у грудні родина дізналась, що укол виграли у лотерею, яку проводить компанія-виробник препарату.
Убив, захищаючи себе та матір
На Тернопільщині ветеран АТО Андрій Пекельний вбив чоловіка, який ймовірно напав на його будинок. За словами Пекельного, нападників було шестеро, відтак йому довелось захищати себе та матір. Андрій поранив одного з чоловіків, внаслідок чого той помер. Пекельного відправили під домашній арешт, статтю змінили на необхідну оборону, а справою займатимуться київські слідчі. Детальніше — у матеріалі Суспільного Тернопіля, яке побувало на місці події.
В Іспанії затримали учасника Революції гідності
Поліція Іспанії повідомила про затримання "підозрюваного у вбивстві двох силовиків під час акцій протесту на Майдані". Ним виявився житель Харкова Дмитро Липовий. За версією українського слідства, зранку 20 лютого 2014 року з його зброї вбили бійця "Беркуту" та військовослужбовця, а також поранили ще одного військового. Що відомо про Липового та які перспективи у справи — читайте у нашому матеріалі.
Криза в небі: коли українська авіагалузь відновиться після пандемії
Бортпровідниця Марина Чорна понад рік тому дізналася, що її авіакомпанія скорочує значну частину штату. Вже за кілька місяців вона здійснила свій останній рейс. Індустрія авіаперевезень, в якій вона працювала, є однією з тих, що зазнали найбільше збитків через пандемію. Перевізники по всьому світу втратили понад 120 мільярдів доларів, а до пасажиропотоку рівня 2019-го ринок зможе повернутися не раніше 2024-го. Суспільне поспілкувалося з працівниками авіасфери про те, як на них вплинула криза та які прогнози щодо відновлення.
“У тебе немає часу подумати”: як вберегтись від телефонних шахраїв
Телефонні шахраї створюють кол-центри, цілі офіси та змінюють схему за схемою, щоб отримати чужі гроші. З 11 тисяч скарг, які отримала кіберполіція від початку року, більшість стосується банківського шахрайства. Зловмисники телефонують від імені фінустанов, пропонують свої послуги чи допомогу, а людина після цього лишається з голими рахунками чи залазить у борги. Суспільне поспілкувалось із потерпілою та з’ясувало, як вберегтись від шахрайських схем.
“Ми вас туди не посилали”: документальний проєкт про Афганську війну
За десять років Афганської війни через неї пройшли понад 160 тисяч українців. Вони їхали "виконувати інтернаціональний обов’язок", а поверталися вже в незалежну Україну, яка "не була їм винна" — на війну їх відправила держава, якої вже не існувало. Системи реабілітації на початку 90-х не було, тож чимало ветеранів наодинці переживали посттравматичний синдром. Вони по-різному говорять про свій досвід, але всі згадують про байдужість держави та відстороненість суспільства.
Суспільне разом із Лабораторією журналістики суспільного інтересу публікує третю частину мультимедійного проєкту про історію 90-х років, розказану самими українцями — до 30-ї річниці Незалежності України.
8 та 9 травня: чому існують дві дати вшанування жертв війни
8 травня Україна відзначає День пам’яті та примирення, а 9 травня – 76-у річницю перемоги над нацизмом. День пам'яті та примирення запровадили в 2015 році, відтоді є дві дати присвячені вшануванню загиблих. Які були передумови для цього та як в Україні трансформувався День перемоги — тут.
Мати ложку під час війни було дуже важливо.
96-річний Микола Нетберенко з Кіровоградщини досі зберігає свою фронтову ложку. Він виміняв її під час боїв за звільнення Праги у 1945-му. Мати ложку для солдата було важливіше за казанок: кашу бійцям насипати могли і в захисні каски. Живі спогади війни — у матеріалі Суспільного Кропивницького.
Гарних вихідних,
ваша команда інформаційної служби Суспільного
читайте більше на сайті suspilne.media
слухайте новини на Українському Радіо та радіо “Промінь”
дивіться на UA: Перший