Вибори на Франківщині, загострення на Донбасі та весняний призов
А також про те, як проводять клінічні дослідження вакцини
Привіт,
з вами інформаційна служба Суспільного. Розповідаємо головні історії тижня
Що відбувається на Донбасі
У Міноборони заявили, що Росія готує провокації у зоні ООС на Донбасі та розширює свою присутність на окупованих територіях. На фоні загострення ситуації Зеленський вперше поговорив із президентом США Байденом. Він підтвердив непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. Через активне пересування російських військ поблизу України термінову зустріч провели і посли НАТО. РНБО розробляє сценарії реагування на агресію з боку Росії. Детальніше — у нашому матеріалі.
Вірастюк проти Шевченка: довибори на Прикарпатті
На 87 окрузі, що на Івано-Франківщині, досі підраховують результати голосування на довиборах у Раду. Вони відбулися ще 28 березня. Основна боротьба розгорнулася між спортсменом, кандидатом від “Слуги народу” Василем Вірастюком та ексдиректором гірськолижного курорту “Буковель” Олександром Шевченком. Наразі на окрузі лідирує Вірастюк. Шевченко звинуватив штаб “слуг” у підкупі виборців. Результати визнали недійсними вже на чотирьох дільницях, а розбіжності у підрахунку — на п'яти. Водночас в обласному представництві Комітету виборців заявляють, що підстав визнати вибори недійсними, принаймні на одній із дільниць, не було.
“Страх — це дефіцит знань”: інтерв'ю з інфекціоністом посольства США
“Ми завжди боїмось якихось побічних реакцій. Мене, як лікаря, дивує така позиція, тому що ризик померти при COVID-19 складає приблизно 1%. А ризик мати побічну реакцію на вакцину — менше, ніж 1 на 100 000 випадків”.
Інфекціоніст посольства США Іван Доан вважає, що люди відмовляються від вакцинації або бояться її через дефіцит знань. Ми поговорили з ним про те, як пришвидшити її темпи, чи варто чекати “кращої” вакцини та як в США, де щепили майже 30% громадян, заохочували це робити.
Тим часом у Хмельницькій інфекційній лікарні хворих з коронавірусною інфекцією, через заповненість лікарні, тимчасово розміщують у коридорах. На Київщині багатодітна родина переселенців з Макіївки втратила обох батьків — вони померли від ускладень через COVID-19. Володимир та Діана Родікови виховували 13 дітей, зокрема вісьмох всиновлених.
А у Чернівцях від коронавірусу одужала 100-річна пацієнтка. Марія Лихоткіна протягом 50 років працювала медсестрою і лише зараз вперше потрапила до лікарні як пацієнтка.
“Ми щепились, аби не сидіти на карантині”. Як Ізраїлю вдалось
За три с половиною місяці Ізраїль шокував світ темпами вакцинації від СOVID-19. Там щепили майже 80% населення та запровадили “зелені паспорти”. Їхні власники фактично можуть вести такий спосіб життя, як і до епідемії. Суспільне поговорило із головним редактором “9 телеканалу” в Ізраїлі Дмитром Дубовим про те, як владі це вдалося.
Як в Україні ховають померлих від COVID-19
В Україні від коронавірусу померли понад 32 тисячі людей. Це призвело до формування неофіційних “правил” поховання “ковідних" хворих та дало поштовх корупції у моргах та ритуальних службах. Суспільне поспілкувалося з родиною, яка поховала рідного з COVID-19, та дізналося, скільки коштує організація поховання в столиці.
“Знайдемо тобі окуляри”. Чому військкомати забирають до ЗСУ з діагнозом
1 квітня в Україні розпочався весняний призов, під час якого до строкової служби планують залучити понад 14 тисяч людей. Під час медичної комісії призовника оглядають на придатність, однак військкоматам украй важливо виконати план. Суспільне поспілкувалось із тими, хто отримав висновок “придатний” за проблем зі здоров'ям, що несумісні зі службою в армії, а також розпитало правозахисників про те, як захистити свої права у такій ситуації.
Місяць під санкціями: що змінили рішення РНБО проти Медведчука
Медведчук купує продукти за готівку (в ній він зберігає десятки мільйонів), а його дружина Оксана Марченко — не може продовжити передплату на музику. Так подружжя розповідає про вплив санкцій, які РНБО запровадила стосовно їхніх компаній. Статки Медведчука та Марченко оцінюють у 776 мільйонів доларів. Попри те, що вони втратили можливість розпоряджатись українськими активами та грошима в банках, експерти кажуть: для них це "не смертельно". Чому "найболючішим" для Медведчука і Марченко є закриття телеканалів та що приносить їм основний дохід — у нашому матеріалі.
Що буде з цінами на газ з 1 квітня
З 1 квітня завершився термін дії постанови, якою взимку обмежили ціни на газ для населення. Відтак ціна для побутових споживачів має повернутися до ринкового рівня. Що це означатиме на практиці та які суми українці побачать у власних платіжках — в ефірі Українського радіо пояснив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
Перше інтерв'ю Юлії Федів після звільнення з УКФ
Цього місяця Український культурний фонд мав визначити нового виконавчого директора, проте для обрання жодному з кандидатів на посаду не вистачило голосів, відтак оголосили перевибори. До цього протягом трьох років посаду обіймала Юлія Федів, яка відмовилася брати участь у переобранні. Цьому передував скандал: Спілка концертної індустрії звинуватила УКФ у порушеннях при видачі грантів. 1 квітня, в перший день після звільнення, Федів дала інтерв'ю Радіо Культура.
“Дитина отримує діагноз — і все”
2 квітня світ відзначає День поширення інформації про дітей з аутизмом. За даними Інституту вивчення аутизму ARI, розлади аутистичного спектра діагностують у одного з 54 дітей. У 2017 році в Україні було зареєстровано майже 7,5 тисяч людей з аутизмом. Відтоді статистику не ведуть, достовірні цифри про дітей з показниками аутистичних розладів — відсутні. Як подолати перешкоди на шляху дітей із аутизмом — у нашому матеріалі.
Акція на підтримку Стерненка під ОП: що відомо про затриманих
Увечері 20 березня біля Офісу президента відбулася акція на підтримку Сергія Стерненка, якого засудили у справі про викрадення людини. Під час акції пікетувальники кидали димові шашки, обмалювали будівлю нецензурними написами та пошкодили вхідні двері. Наразі за участь в акції підозри вручили сімом учасникам, їм поліція інкримінує хуліганство та організацію масових заворушень. Вони заперечують свою провину. Суспільне зібрало головне про затриманих та підозрюваних.
Спостерігачі за птахами. Що таке бьордвочинг
Слово “birdwatcher” (у перекладі — спостерігач за птахами) в англійській мові вперше використали у середині 19 століття. Тоді за пташками спостерігали професійні науковці, натуралісти, а також мисливці. Сьогодні це заняття поширилося серед звичайних людей. До міжнародного дня птахів Суспільне зустрілося з Олегом Сніцером, який вже кілька років споглядає птахів у дикій природі, а починав з домашнього папуги.
Гарних вихідних,
ваша команда інформаційної служби Суспільного
читайте більше на сайті suspilne.media
слухайте новини на Українському Радіо та радіо “Промінь”
дивіться на UA: Перший